KAKO POSTATI BOGAT

Autor: Nenad Žimjanski

Vjerojatno vam je poznata priča kako se netko na brzinu obogatio i isto tako na brzinu sve izgubio. Prije nego se netko počne baviti biznisom bilo bi dobro da nauči kako upravljati novcem i kako ga sačuvati.

Prvo treba naučiti što je novac i kako se s njime upravlja.

Možete zarađivati i 2000 Eura mjesečno, ali ako ste rasipni neće vam ostati ništa, a možda ćete se još uvaliti u dugove. Prevelika rastrošnost je najčešće posljedica nediscipline, neznanja i duševnog nezadovoljstva.

U osnovnoj školi nas najčešće ne uče stvarima koje su za život najpotrebnije i tako mladi odlaze u život nespremni osim ako nemaju pametne roditelje koji će ih usmjeriti.

Poslovna prilika:
Vrlo jednostavan posao. Ne morate biti zaposleni. Radite kada hoćete. Besplatno članstvo. Ne morate ništa prodavati, a možete se obogatiti. Kliknite na ovaj link i saznajte više:  http://drustvo-millennium.hr/poslovna-prilika/

 

KAKO UPRAVLJATI NOVCEM

Da biste naučili upravljati novcem potrebno je ovladati s nekoliko zakona.

1. Zakon novca
2. Zakon zarade
3. Zakon potrošnje
4. Zakon štednje
5. Zakon investiranja

ZAKON NOVCA

Rudolph Steiner je rekao da je kapital materijalizirani duh. Što to znači?
Kapital u ekonomiji predstavlja vrijednost (u obliku novca, imovine ili ljudskih resursa, npr. znanja) koja se ulaže u posao kako bi se ostvarila dobit.

Novac je energija. Da bismo zaradili novac mi moramo uložiti fizički rad ili intelektualnu znanje. Kreativni ljudi poput izumitelja, pisaca, umjetnika, kompozitora i sl. manifestiraju svoju kreativnost i zarađuju novac.

ZAKON ZARADE

Ljudi znaju reći: “Novac se lijepi na novac.”
Novac je poput magneta. Što ga više imate više ćete zarađivati.
Pojasnimo to na jednostavan način. Recimo da imate dva ili tri stana viška. Iznajmljivanjem ćete zarađivati novac bez rada. Ali da bi došli do dva ili tri stana trebate ih ili naslijediti ili kupiti, a da biste ih kupili trebate raditi i zaraditi potreban novac.

Ako ste zaposleni i imate jednu malu plaću, dok platite režije, hranu i odjeću navjerojatnije vam neće ostati ništa. Dakle morate povećati zaradu inače se nećete maknuti sa mjesta.

Ali da bi počeli stvarati ušteđevinu i kapital potrebno je povećati zaradu.
Napravite listu dobro plaćenih poslova i jakih firmi.
Ili pokrenite vlastiti posao.

ZAKON POTROŠNJE

Važno je da vaši troškovi ne premašuju prihode.
Najbolji upravljači novcem su žene sa malim prihodima. Kako se to kaže one nauče pet puta okrenuti novac. Dakle potražit će dućane u kojima su artikli najjeftiniji. Jedna maksima tih žena je. “Nije važno koliko zarađuješ, važno je kako trošiš!”

Da biste ovladali potrošnjom i imali nadzor nad mjesečnim prihodom trebate sastaviti listu stavki na koje trošite novac:

Primjer mjesečnog budžeta u postocima:
Štednja 10%
Režije 20%
Hrana 30%
Prijevoz 10%
Krediti 20%
Pokloni 10%
————————–
Ukupno 100%

ZAKON ŠTEDNJE

Ako ne naučite štedjeti nikada nećete povećati svoj kapital. Mnogi ljudi su rastrošni i onda rade samo za druge.
U nekim zemljama ljudi su naučili štedjeti od 10-20%. Kada bi svi ljudi u zemlji imali naviku štedjeti povećao bi se standard te zemlje. Ali ako je većina ljudi kreditno zadužena onda je ukupni dug zemlje jako veliki.

KAKO POSTATI BOGAT

Kako povećati zaradu? Najslabije su plaćene osobe samo sa osnovnom školom, tj. pomoćni radnici, zatim nešto bolje zanatlije, onda postoje radna mjesta koja zahtijevaju veće obrazovanje i tu su plaće veće, recimo od 1000 – 2000 eura. Na nekim vodećim mjestima direktori i menadžeri zarađuju i znatno više. Ali osobe koje rade u uredima često i više troše jer žive na višoj nozi.

Ako uložite u svoje obrazovanje i nađete dobro plaćen posao to će vam omogućiti da imate bolji standard i da bolje živite, ali nećete postati bogati.

Kako se onda postaje bogat? Ima raznih načina kako ljudi postanu bogati.

Neki načini kako postati bogat su vrlo zahtjevni i stresni, a neki su lagani kao npr. pisanje knjiga. Pisci na miru i bez stresa pišu knjige i pri tome se još zabavljaju.

J. K. RowlingJ. K. Rowling britanska je književnica znana po svojoj fantastičnoj seriji romana Harry Potter. Romani o mladom čarobnjaku dostigli su svjetsku slavu, osvojli brojne književne nagrade te su prodani u više od 500 milijuna primjeraka, a po njima je snimljena serija od osam filmova kojima je Rowling odobrila scenarij i imala određen utjecaj tijekom snimanja.

Nakon što je 1986. diplomirala na Sveučilištu Exeter (University of Exeter) preselila se u London gdje je počela raditi za Amnesty International. Tijekom tog razdoblja, dok se vozila vlakom iz Manchestera u London, dobila je ideju za priču o dječaku koji pohađa školu čarobnjaštva. Počela je pisati o avanturama Harryja Pottera čim je stigla na svoje odredište. Rowling se zatim preselila u Porto, u Portugalu gdje je poučavala engleski kao strani jezik. Tamo se, 16. listopada 1992. udala za portugalskog televizijskog novinara Jorgea Arantesa. Prije razvoda 1993. rodila im se kćer Jessica Isabel. U prosincu 1994. s kćeri se preselila svojoj sestri u Edinburgh. Živjela je od socijalne pomoći, ali je uspjela dovršiti svoj prvi roman pišući u edinburškim kafićima kad god je uspjela uspavati Jessicu.

Prvi nastavak u seriji Harry Potter bio je odbijen 12 puta. Kada je Rowling konačno pronašla izdavača, preporučeno joj je da piše pod pseudonimom kako dječaci kao čitatelji ne bi zazirali od ženske spisateljice. Kako nije imala srednje ime, uzela je bakino Kathleen, i nastala je J. K. Rowling.

Njezina prva knjiga u seriji, Harry Potter i Kamen mudraca (1997.), ostvarila je izvanredan uspjeh, obraćajući se istodobno djeci (ciljanoj publici) i odraslima.

Harry Potter i njegovi nastavci su snimljeni u obliku filmova i postali su najgledaniji filmovi na svijetu.

Ukratko J. K. Rowling je jedna od najbogatijih žena na svijetu.

Pisanje bestseler knjiga može biti vrlo unosno i tako su mnogi postali bogati.
Ima puno pisaca čije knjige nisu bestseleri. Možda ni vi nećete uspjeti napisati bestseler, ali to nije razlog da ne počnete pisati. Raymond Buckland je napisao knjigu Vještičje umijeće. Napisao je i brojne druge knjige. Na jednoj sam pročitao da ima nakladu 300.000 primjeraka. Zamislite da vam izdavač za jednu prodanu knjigu da samo 1$. Zaradili ste 300.000 $. Nije loše. Dakle, ako imate imalo dara za pisanje što čekate. Odaberite neku temu koju najbolje poznajete i koju volite i krenite pisati.

Osim pisanja knjiga ima još puno drugih načina kako postati bogat.


DODATNA ZARADA

Dodatna zarada

Da li vam treba dodatna zarada? Na ovoj stranici je pregled dobrih i relativno sigurnih poslova koje možete raditi:

http://drustvo-millennium.hr/dodatna-zarada/