Kako napraviti Živu Vodu

Autor: Nenad Žimjanski

Gradska voda iz slavine ima dosta nečistoća. U njoj ima puno kamenca, klora, floura i teških metala. Mnogi ljudi su od vode dobili kamence u bubrezima i pretrpjeli teške bolove.

Možda ste čuli za izraz živa i mrtva voda. Voda ima uvijek isti kemijski sastav, ali voda koja teče u planinskim potocima se na prirodan način kotrlja preko kamenja i obasjana je sunčevom svjetlošću i napunjena je elektricitetom, a ponoći i magnetizmom od Mjeseca. U vodovodnim cijevima voda teče ravno, u tami i često miruje. U javnim vodovodima, na vodocrpilištima postoje klorne stanice, koje s obzirom na kvalitetu vode automatski dodaju određenu količinu klora u vodu. Klor u vodi je sam po sebi štetan, u bilo kojem obliku. Koristi se kao nužno zlo, za dezinfekciju vode, odnosno za ubijanje mikroorganizama u vodi. Nažalost, ne postoji trenutno bolja/jeftinija metoda za održavanje vode čistom u velikim sustavima kao što su javni vodovodi.


Marijan Sklizović komentira na facebooku: U destiliranoj vodi nema ničega. Dugoročno gledano i ona je štetna. Umjesto da unosimo neophodne minerale ova voda ih sve ispere. Kako da dodamo neophodne minerale?

Nenad Žimjanski: Razgovarao sam sa dva biologa što misle o destiliranoj vodi. Biljke nemaju dovoljno minerala koji su potrebni za ljudsko zdravlje. Čini se da je prokuhana voda ipak bolje rješenje.

Velimir Šipoš, biolog – Prokuhana voda – Mi vodu samo prokuhamo. Isparit će klor i odvojit će se kamenac koji će se na-taložiti na dno. U takvoj vodi ostaju minerali i teški metali.


Cijene destilatora za vodu u prodaji kreću se od 950 kn – 1800 kn. S obzirom da sam u mirovini i nemam novaca za kupiti aparat odlučio sam  sam napraviti destilator.

Destilirana voda u trgovinama i benzinskim pumpama nije prava destilirana voda. To je filtrirana deionizirana voda za akumulatore i pegle na paru.

Destiliranu vodu je vrlo jednostavno napraviti sa priborom koji svatko ima kod kuće. Destilirana voda je potpuno čista i zdrava za piće. Neki ljudi ju koriste za peglu na paru, ovlaživače zraka i za zalijevanje biljaka.

Pokazat ću vam nekoliko metoda kako napraviti aparat za destilaciju vode koji su jednako učinkoviti kao i kupovni destilatori.

Metoda broj 1

Ideje sam uzeo sa: https://www.wikihow.com/Make-Distilled-Water

Shema-destilatora

Opis: U lonac natočite do pola vode, na dno stavite metalnu rešetkicu i na vodu stavite da pliva prazna staklena zdjelica. Na lonac stavite naopako poklopac za lonac. Kada vodu kuhate voda se isparava i na poklopcu se kondenzira i s obzirom da je poklopac poluokrugli kapljice vode se slijevaju prema sredini u praznu staklenu zdjelicu. Kada je destilacija gotova zdjelicu pažljivo (jer je vrela) izvadite iz lonca i kada se ohladi spremna je za piće. Struja u noćnoj tarifi je 50% jeftinija pa će vas litra vode koštati oko 2-3 kn.

Ako želite vodu energizirati (Živa Voda) natočite ju u staklenu flašu i stavite ju jedan dan na Sunce ili ju možete ostaviti po noći na mjesečini. Ne možete vodu istovremeno napuniti i sunčevom i mjesečevom energijom, jer jedna drugu neutralizira. Solarna ili lunarna živa voda ima različito djelovanje na zdravlje. Ima više metoda kako energizirati vodu. Vodu možete energizirati pomoću sunčeve i mjesečeve svjetlosti, pomoću magneta ili sa bioenergijom. Dobro je držati vodu u bakrenim posudama. https://bioroot.hr/zasto-je-dobro-piti-vodu-iz-bakrene-boce/

Dobar članak: https://2012-transformacijasvijesti.com/opcenito/voda-zivota-destilirana-voda

  1. U čelični lonac za kuhanje natočite vodu do pola iz slavine.

lonac za kuhanje

2. U lonac na dno stavite metalnu rešetku i na vodu stavite praznu staklenu zdjelicu tako da pliva. Kada voda ispari staklena zdjelica ne smije dodirnuti dno. Zato stavljamo rešetkicu.

Rešetka u loncu

Zdjelica u loncu

3. Sada vodu prokuhajte tako da ishlapi klor, metanol i etanol.

4. Nakon toga na lonac stavite metalni ili stakleni poklopac, ali naopako, tako da se kapi kondenzirane vode na poklopcu slijevaju prema sredini u praznu staklenu zdjelicu.

Poklopac za lonac

5. Na poklopac stavite ventilator 12V iz kompjutera i spojite ga preko 12V ispravljača istosmjerne struje (DC) na struju. On će hladiti poklopac i ubrzati kondenzaciju pare. Ventilatori su veoma jeftini, ali ako nemate ventilator možete na poklopac staviti kockice leda iz frižidera.

Destilator za vodu

6. Uključite štednjak i ako imate gumb od 1-3 stavite ga na 1,5. Nemojte vodu kuhati na jakoj ili srednjoj jačini.

7. Budite u blizini tako da na vrijeme ugasite peć kada je voda isparila. Pažljivo sa krpom izvadite vrelu staklenu zdjelicu iz lonca ili jednostavno ostavite sve da se prvo ohladi. U njoj se sada nalazi čista destilirana voda.

Savjet: ekonomičnije je vodu destilirati kada je noćna tarifa struje. Tada je struja 50% jeftinija. Litra destilirane vode će vas koštati oko 2-3 kn. Mogli bi kupiti solarnu panel ploču i ljeti proizvoditi vlastitu struju.

Lonac za destilaciju

Metoda broj 2

Destilator dvije boce

Ideja je uzeta sa interneta. Slika sve govori. Ja bi jedino koristio bakrenu cjevčicu i hladio bi cjevčicu i bocu sa ventilatorom za računalo. Oni koji su vješti mogu bakrenu cjevčicu namotati u krug tako da je ulaz ozgora i da teče prema dolje u bocu za skupljanje. Na isti način se može i plastična cjevčica namotati. Pazite da je boca u koju skupljate destiliranu vodu desno gore kod grla otvorena da ne bi eksplodiralo. Ako je otvorena ne trebate brinuti.

Bakrena cijev

 

Metoda broj 3

Solar destilator

Na slici se vidi kako solarni destilator radi, ali bi trebalo malo više vještine za napraviti takvu posudu. Donji dio bi bilo lakše napraviti od pečene gline. To nam može svaki keramičar napraviti, a za stakleni poklopac bi mogao poslužiti i poklopac za lonac.

Solarni destilator

Ovo je jednostavna varijanta koju svatko može napraviti za 5 minuta. Metalna ploča je pametna stvar jer će se ona na suncu usijati i do 50%, a možda i više. Da se ne bi tegla rasprsnula od pare (jer nisam isprobao) poklopac samo stavite gore, a nemojte ga zašarafiti. Tako će biti 100% sigurno.

Potrebni materijali: Staklena tegla, poklopac za teglu, čaša i metalna ploča.

Solarni destilator vode

I evo kako sam ja na brzinu napravio solarni destilator vode po gornjem principu. Sunce je slabašno, ali ostavit ću preko noći pa ćemo vidjeti rezultate. Po noći će vanjska posuda vjerojatno biti hladnija od tegle sa vodom pa bi moglo doći do intenzivnog kondenziranja vode. Vidjet ćemo. Poslikat ću rezultate.

Shema kupovnog destilatora

Shema destilatora

A ovako izgleda shema kupovnog destilatora. Gore ventilator hladi bakrenu ili plastičnu cjevčicu. Znači kupovni destilator nije ništa efikasniji od našeg u kućnoj izvedbi.