MJESEČNI PRIHOD U POSTOCIMA

Ovaj članak bi vas trebao naučiti upravljati novcem. Novcem možemo upravljati na dva načina.

Prvi je da zbrojimo sve troškove i odbijemo od plaće. Obično nam neće ostati ništa i to nije dobar način.

Drugi način je pravljenje MJESEČNOG BUDŽETA u postocima, tj. sastavljanje liste stavki na koje trošite novac. Napravit ćemo jednu listu od nekoliko stavki. Vi po želji možete dodati još koju ili maknuti neku koja vam ne treba.

Primjer Mjesečnog budžeta u postocima:

Štednja 10%
Dugovi 20%
Pokloni 10%
Stanovanje i režije 15%
Prijevoz i telefoni 8%
Hrana i odijevanje 12%
Samousavršavanje 10%

ŠTEDNJA
U nekim zemljama ljudi štede i do 30%. Kod nas većina ljudi nema naviku štedjeti pa nećemo pretjerivati. Kada bi svi ljudi u zemlji imali ušteđevinu od 10-30% tada bi porastao standard svih građana. Stoga je ova stavka najvažnija. Kada steknete naviku štednje 10% od vaših prihoda više nikada nećete biti bez novaca. Ne čekajte da otplatite dugove kako biste postali dobar štediša. Počnite odmah.

DUGOVI
Vaši dugovi ne bi trebali prelaziti 20% mjesečnog prihoda, ali ako je to slučaj onda bi bilo dobro da kredite redovito vraćate kako bi sačuvali kreditnu sposobnost. Ako imate problema sa vraćanjem duga nazovite nas na 091/ 622 44 64 ili posjetite stranicu http://www.bankovni-krediti.net/ i ako možemo riješit ćemo vašu situaciju. Najčešće je rješenje problema zatvoriti više kredita u jedan i na više godina. Smanjit ćete ratu i ostat će vam više novaca za život.

POKLONI
Odvojite 10% za poklone. Tako ćete uvijek imati novaca za darivanje. Od toga barem 1% davajte u dobrotvorne svrhe. Nesebično pomaganje najsiromašnijima i onima u potrebi je jedan kozmički princip. Ako ga se pridržavate imat ćete uvijek sreće.

STANOVANJE I REŽIJE
Postoji bezbroj ideja kako smanjiti troškove za stanovanje i režije. Evo nekih ideja koje bi vam mogle pomoći. Iznajmite dio stana kako bi imali novaca za plaćanje režija, kupite više nekretnina kako bi sa prihodom od njih plaćali najamninu, koristite kuću za posao. Bill Gates je počeo svoj biznis u garaži. Postavite solarke na kuću i male vjetrenjače i imajte besplatnu struju. Mnogi čak iznajmljuju garažu, a neki su otvorili dućan u garaži.

PRIJEVOZ I TELEFONI
Danas jedna obitelj ima i po nekoliko automobila. To je veliki trošak. Zajednički odlazite na posao i srežite troškove. Uzmite flat pretplatu (neograničeni pozivi, sms i internet)  na mobitel i tako će vam trošak biti fiksan. Pred Novu godinu su obično akcije i možete kod nekog operatera uzeti flat (neograničeno) telefoniranje prema svim mrežama, flat sms, flat Internet. U današnje vrijeme komunikacija je veoma važna i ona vam olakšava život.

HRANA I ODIJEVANJE
Najvažnije je zdravo se hraniti. Za zdravu prehranu potrebne su vam žitarice, povrće, voće i malo mesa.  Jeftinu i kvalitetnu hranu možete kupiti na tržnicama i u velikim robnim centrima.
Što se tiče odijevanja evo nekih ideja koje ljudi koriste kod nas. Na Jakuševcu možete naći markiranu odjeću za 3-5 kuna. Kod kuće je operete i spremna je za nošenje.

SAMOUSAVRŠAVANJE
Ulaganje u sebe je najbolje ulaganje. Prvo trebate imati cilj, a kada imate cilj onda trebate napraviti plan kako biste ostvarili cilj. Novac koji potrošite na seminare i tečajeve uvijek će vam se višestruko vratiti.
Danas se školovanje uglavnom plaća. Ipak ako se malo informirate saznat ćete za mnoge seminare koji se nude besplatno.

Npr. Libertas svojim suradnicima nudi besplatnu edukaciju vrijednu čak i do 100.000 kn. Edukacija uključuje osnovni seminar, rukovodni  seminar I i II, stručni seminar, seminar za predavače, seminar retorike i seminar za direktore.

Za više informacija pošaljite email na: nenad.zimjanski@gmail.com
http://posao-zagreb.com/