Tajna uticaja Mocartove muzike

Mozart

Dejstvo Mocartove muzike na čovjeka

​Veliki bečki klasik postao je “zamorče” za naučnike u XXI vijeka. Nakon proučavanja uticaja Mocartove muzike na čovjeka, ljudi od nauke tvrde da postoji iznenađujući efekat.

Šta radi sa našom sviješću “sunčani” genije?

Mladi virtuoz

Volfgang Mocart je počeo muzičko obrazovanje veoma rano, i već sa četiri godine, budući genije počeo je prve kompozitorske skice. Otac je držao dječaka u čvrste uzde: oštra disciplina, stalna zauzetost i aktivna koncertna djelatnost od pet godina.

Leopold Mocart želio je da njegov sin postane kompozitor, a po običaju tog vremena muzičar je mogao da postane kompozitor tek nakon dobijanja priznanja virtuoza-izvođača.

Priznanje virtuoza mali Mocart je dobio prije adolescencije. Ali to ga je koštalo velikog napora: mnogo satni koncerti pred plemstvom su veoma iscrpljivali muzičara.

Jednom posle nastupa pred kraljicom Marijom Terezijom, Mocart se razbolio od groznice, tijelo mu prekrio crveni osip – to je bio šarlah. Zahvaljujući naporima kraljevskog ljekara dječaka je uspio da se oporavi.

Mocart je puno putovao, imao je mnogo koncerata i “lutao” po dvorovima Evrope u potrazi za stalnim prebivalištem. Konstantne neprijatnosti, finansijske  teškoće i odsustvo stabilnosti – sve je to morao da istrpi mladi kompozitor.

Ipak savremenici su primjećivali njegov lak  karakter, veselu narav i ljubav prema šali i igri. Mocart je obožavao razne prijeme, maskembale, volio je da igra i veselo provodi vrijeme.

Mozart

Nesumnjivo, to se odrazilo na muziku kompozitora. Njegova muzika je bogatija od ostalih sa Obertonima visoke frekvencije – od tri hiljade do osam hiljada herca. Upravo ta karakteristika stvara kod slušaoca osjećaj “odsjaja” proljeća i sunca.

Eksperimenti sa muzikom

Prvi eksperimenti sa Mocartovom muzikom su sprovedeni na miševima. Dva mjeseca životinje su slušale jedno isto djelo dvanaest sati dnevno. Miševi-ljubitelji muzike odjednom su postali pametniji od svojih srodnika i mogli su da trče lavirintom brže i  pravili su manje grešaka na putu.

Prvi eksperimenti Mozartove muzike na ljudima, takođe su se završili sa zanimljivim otkrićima. Ljudi su slušali Mocartova djela i drugu muziku, a naučnici su u to vrijeme izučavali mozak pomoću MRI (Magnetic Resonance Imaging). Za vrijeme slušanja bilo koje muzike kod ljudi se aktivira dio mozga koji je povezan sa slušnim centrima. U  nekim slučajevima može biti uključen i emocionalni centar.

Ali samo Mocartova djela su aktivirali kod ispitanika cijelu koru velikog mozga. 

Po riječima naučnika koji su posmatrali ovaj proces, cijela glava čovjeka bi počela da svijetli dok sluša Mocarta. Naučnici vjeruju da upravo u Mocartovoj muzici postoji jedinstven fenomen – jedinstven ritam koji je “u skladu sa” ritmom našeg nervnog sistema.

Mocartova muzika može da izazove takvu rezonancu u moždanoj kori, koja djeluje sa frekvencijom našeg nervnog sistema 20-30 sekundi.

Nakon analize frekventnih karakteristika ostalih klasičnih kompozitora, kao i pop muzike različitih godina, naučnici su napravili tabelu, gdje se najčešće sreće ta podudarnost talasa od 20-30 sekundi. Ispostavilo se da je upravo Mocart prvi na listi.

Prevod teksta: econet.ru

Prevela: Beba Muratović – bebamur.com